×

آدرس : تهران، بلوار میرداماد، خیابان مصدق شمالی(نفت سابق)، بین 10 و 12 نفت شمالی، پلاک 26، طبقه 3،واحد31

تلفن : 02126423216     09120237760    
ساعت کاری:شنبه تا پنجشنبه   17 - 8:30


ایمیل : info@persiadoorco.com sales@persiadoorco.com

×

جستجو کاتالوگ

جستجو کنید

همه چیز در مورد درب اتوماتیک گردان

درب اتوماتیک گردان

درب اتوماتیک گردان معمولاً از سه یا چهار پنل اصلی تشکیل شده است که به شکل عمودی بر روی محور اصلی نصب شد‌ه‌اند و در محفظه‌ای استوانه‌ای‌شکل گردش می‌کنند. درب اتوماتیک گردان در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی می‌کند و با توجه به اینکه در محفظه‌ای استوانه‌ای‌شکل گردش می‌کند، هوا را در داخل خود نگه می‌دارد و از هدر‌رفت گرما و سرمای ساختمان جلوگیری می‌کند. به ساختمان‌‌های بلند به‌دلیل ورود هوا به داخل ساختمان، فشار هوای زیادی وارد می‌شود - این اثر را اصطلاحاً فشار پشته می‌نامند. درب اتوماتیک گردان برای رفع اثر فشار پشته در ساختمان‌‌ها طراحی شده است. در عین حال، درب اتوماتیک گردان امکان می‌دهد چندین نفر هم‌زمان تردد کنند. با کالسکه‌ و سبد خرید نیز می‌توان به درب گردان با قطر بزرگ‌تر وارد شد.

ساختار درب اتوماتیک گردان

در اطراف محور مرکزیِ درب اتوماتیک گردان ، معمولاً سه یا چهار پنل به نام «بال» وجود دارد. بلندترین درب گردان موجود در حال حاضر 5/2 متر ارتفاع و 4 بال دارد.

برخی مدل‌‌های درب اتوماتیک گردان دارای محفظهٔ کوچک شیشه‌ای‌اند که می‌توان اجسام تزئینی در آنها قرار دارد. این محفظه‌‌ها می‌توانند روی محور مرکزی بال‌های درب گردان متصل شوند.

بال‌های درب اتوماتیک گردان معمولاً شیشه‌ای‌ اند تا افراد بتوانند در هنگام عبور از درون آن یکدیگر را ببینند و مسیر عبور را پیش‌بینی کنند. درب‌‌های گردان دستی با دستگیره‌‌هایی چرخانده می‌شوند و این چرخش موجب حرکت تمامی بال‌ها می‌شود. درب‌‌های گردان معمولاً دارای سیستم کنترل سرعت‌اند، تا از چرخاندن سریع درب‌‌ها جلوگیری شود.

درب اتوماتیک گردان برای چرخش از موتوری استفاده می‌کند که با توجه به طراحی ممکن است در بالا، پایین، یا در وسط محور مرکزی نصب شود. درب اتوماتیک گردان دارای سنسور‌های ایمنی نیز هست.

طراحی آسمان خراش‌‌ها نیاز به سیستمی برای کاهش جریان شدید هوا دارد و به همین منظور از درب اتوماتیک گردان در این ساختمان‌‌ها استفاده می‌شود. برای جلوگیری از اثر دودکش که به دلیل ساختار بلند آسمان خراش‌‌ها و مکش هوا با سرعت بالا در پایین و خارج شدن آن از طریق دریچه‌‌های سقفی ساختمان روی می‌دهد، از درب ‌های گردان استفاده می‌شود. در درب‌‌های گردان جدید می‌‌‌توان بال‌ها مستقل از محور مرکزی باز شوند تا افراد بتوانند در هر دو جهت تردد کنند. از این ویژگی، معمولاً فقط در موارد اضطراری یا برای جابه‌جایی اشیای بزرگتر استفاده می‌شود. مؤثرترین روش برای این کار، طراحی به شکلی است که همهٔ بال‌ها بتوانند هم‌زمان باز شوند. به طور معمول، درب گردان بسته است و ورود جریان هوا را به ساختمان کنترل می‌کند و بنابراین هدررفت گرما و سرما نیز به حداقل می‌رسد.

امنیت درب اتوماتیک گردان

با کوچک کردن فاصلهٔ بین یال‌ها، از درب اتوماتیک گردان می‌توان برای موارد امنیتی نیز استفاده کرد و ورود افراد به داخل ساختمان را طوری محدود کرد که امکان ورود هم‌زمان چند نفر به ساختمان نباشد، برخلاف درب‌های معمولی که افراد می‌توانند بدون محدودیت پشت‌سر هم وارد شوند. برای افزایش امنیت در این درب‌ها، می‌توان از شیشه ضدگلوله نیز استفاده کرد.

می‌توان درب اتوماتیک گردان را برای تردد یک‌طرفه نیز طراحی کرد. در این درب‌‌ها، بال‌‌های درب از میله‌‌های افقی ساخته می‌شود که بر روی محور یا دیوار نصب می‌شوند. این بال‌ها به یک سمت می‌چرخند و در عین حال، مانع از ورود غیرمجاز افراد از قسمت خروج می‌شوند. در نسل جدید این نوع درب‌‌ها از سیستم‌های خودکار برای این امر بهره‌گیری می‌شود. نمونه این مدل درب‌ها را می‌توان در فرودگاه‌‌ها دید که مانع از ورود افراد از طریق درب خروج، با هدف مواجه نشدن با بخش بازرسی امنیتی فرودگاه، می‌شود. چنین درب‌‌هایی دارای سیستم ترمزند که با سنسور فعال می‌شود و اگر کسی از طرف نادرست وارد شود درب از حرکت خواهد ایستاد. این مدل درب می‌تواند به عقب نیز بچرخد و فرد را مجبور به خروج ‌کند، ولی در ضمن به مأموران مربوطه نیز در این خصوص اطلاع می‌دهد. از درب گردان یک‌طرفه از جمله در ایستگاه‌‌های قطار و مترو نیز استفاده می‌شود تا از ورود افراد بدون پرداخت مبلغ بلیط جلوگیری کند. این مدل درب‌‌ها در استادیوم‌‌های ورزشی و سایر مکان‌‌هایی که ورود به آنها مستلزم پرداخت ورودی است نیز همین کاربرد را دارد.

منبع1

منبع2

مقالات مرتبط