مراکز خرید

مراکز خرید

سینماها، سالن‌های تئاتر، موزه‌ها، سالن‌های کنسرت، و استادیوم‌های ورزشی: در فضای ورودی این نوع مکان‌ها باید ترکیب در، پنجره‌، و تکنولوژی ایمنی به طور همزمان استفاده شود. چنین فضایی، حال و هوای کل بنا را به بیننده منتقل می‌کند و به همین دلیل باید ویژگی‌های زیبایی‌شناختی خاصی نیز داشته باشد. علاوه بر این، مردم باید بتوانند راحت و سریع به بنا وارد یا از آن خارج شوند. راه‌های فرار و خروجی‌های اضطراری باید علایم کاملاً مشخصی داشته باشند و به راحتی در شلوغ‌ترین ساعت‌ها (مانند زمان آغاز و پایان کنسرت یا مسابقه‌ی فوتبال) نیز قابل دسترس باشند. ترکیب درهای گردان همراه با درهای اضطراری و درهای چرخان جانبی راه‌حل کاملاً مناسبی است: از این ترکیب در مجموعه استخرهای باده پارادیس شوارتزوالد در منطقه‌ی جنگل سیاه (Black Forest) آلمان برای هدایت جمعیتی که پیوسته وارد و خارج می‌شوند استفاده شده است. علاوه بر این، با استفاده از چنین ترکیبی نمای شیشه‌ای باز می‌ماند و زیبایی آن حفظ می‌شود. درهای گردان بخشی از مسیر خروج اضطراری نیز هستند. امکان تنظیم و استفاده‌ی دستی از درهای جانبی اضطراری وجود دارد و به این شکل قوانین مربوط به ایمنی حریق نیز رعایت می‌شوند.

شرکت GEZE تکنولوژی کنترل بسیار پیشرفته‌ای نیز برای محوطه‌ی ورودی دارد، که می‌توان نمونه‌ی آن را در ورودی غارهای لاسکو مشاهده کرد: دو راهروی سرپوشیده‌ی بزرگ که به عنوان محل پذیرش و ورود بازدیدکنندگان استفاده می‌شود. درهای کشویی اتوماتیک با سیستم درایو Slimdrive SL در درگاه‌های ورودی و خروجی تعبیه شده‌اند. درها به تکنولوژی کنترلی مجهزند که امکان تنظیم جداگانه‌ی عرض باز شدن در، زمان باز ماندن در، وسرعت بسته شدن آن را فراهم می‌کند. زمان باز نگه‌داشتن در را می‌توان بر اساس حجم ورودی بازدیدکنندگان تنظیم کرد. علاوه بر این، امکان تخلیه‌ی بازدیدکنندگان در شرایط اضطراری با استفاده از تکنولوژی کنترل و درایو یدک ایجاد شده است.

خیره‌کننده، و در عین حال مطمئن

هدایت بازدیدکنندگان به داخل و خارج بنا در همه‌ی اوقات از جمله ساعت‌های شلوغی.

در طراحی بناهایی که خود یک رویداد به شمار می‌روند، شکل ظاهری و راحتی نقش کلیدی دارند. ظاهر این بناها باید از نظر زیبایی منحصر به فرد و حتی شگفت‌انگیز باشد، و در عین حال گویای راحتی و کارآیی بنا باشد. چنین ترکیب تأثیرگذاری توسط GEZE در «سوگش پیتسه » اجرا شده است: ورود به رستوران پانوراما از طریق دری است که مرتفع‌ترین در گردان آلمان است، و توسط GEZE ساخته شده است. این در مهمانان را به داخل رستوران هدایت می‌کند، و در عین حال به عنوان راهرویی عمل می‌کند که فضای زیادی را اشغال نکرده است، و از ورود کوران هوا به کل رستوران جلوگیری می‌کند. تکنولوژی به کار رفته در «نماد سبز» اکسپوی شانگهای، «چاینا پاویلیون »، به همین اندازه تأثیرگذار است. درایو TSA 160 NT درهای چرخان GEZE در بخش ورودی استفاده شده است، و برای چارچوب‌های ساخته شده از مواد مختلف مناسب و قابل استفاده است. طراحی این در بسیار مدرن است و فضای بسیار اندکی را اشغال می‌کند، و جلوه‌ی بصری خیره‌کننده‌ای نیز دارد: کل فضای ورودی از یک دیوار LED تشکیل شده است. درایو GEZE بسیار قدرتمند است و می‌‌تواند درهایی تا وزن 250 کیلوگرم و ارتفاع 1400 میلی‌متر را حتی در اوج ترافیک جمعیتی به راحتی باز و بسته کند. این مسئله در «چاینا پاویلیون» از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا این غرفه پربازدیدترین قسمت نمایشگاه جهانی است.

درهایی چشمگیر و ماندگار