×

آدرس :

تهران، بلوار میرداماد، خیابان مصدق شمالی(نفت سابق)، بین 10 و 12 نفت شمالی، پلاک 26، طبقه 3،واحد31

تلفن : 02126423216     09120237760    
ساعت کاری:شنبه تا پنجشنبه   17 - 8:30


ایمیل : info@persiadoorco.com sales@persiadoorco.com

×

جستجو کاتالوگ

جستجو کنید

آیا با درب ایزوله آشنایی دارید

درب ایزوله

درب های ایزوله درب های مخصوصی هستند که بطور خاص برای برنامه های کاربردی در بیمارستان ها، مراکز بهداشتی، آزمایشگاه ها، صنایع مواد غذایی و طراحی شده اند. در این مطلب به طور خلاصه در مورد کاربردهای درب ایزوله توضیح می دهیم:

کاربرد درب ایزوله در بیمارستان:

اگر پزشک شما می خواهد در حالی که مراقبت های پزشکی دریافت می کنید ، از سایر بیماران دور باشید ، یا جدا شده باشید ، ممکن است در یک بیمارستان ویژه به نام اتاق ایزوله قرار بگیرید تا شما را از افراد دیگر جدا نگه دارد. برای این منظور اتاق ایزوله باید ویژگی های خاصی داشته باشد و یکی از آن ها درب ایزوله است.

درب ایزوله به گونه ای ساخته شده است که از گسترش آلودگی و عفونت که می تواند در دیگران گسترش یابد جلوگیری کند.

درب ایزوله چگونه در بیمارستان ها باعث کاهش آلودگی می شود؟

بعضی اتاق های ایزوله از فشار هوای منفی استفاده می کنند. این امر به جلوگیری از گسترش بیماری های ناشی از هوا (مانند سل یا آنفولانزا) از اتاق و آلوده شدن افراد دیگر کمک می کند. درب ایزوله به گونه ای طراحی شده است که از گسترش آلودگی جلوگیری می کند.

در موارد دیگر ، مانند زمانی که فرد دارای سیستم ایمنی ضعیف است ، ممکن است از فشار هوای مثبت استفاده شود. هوای تمیز دائماً داخل اتاق پمپ می شود. این کار برای خارج کردن بیماری های مسری در اتاق انجام می شود و به کمک درب ایزوله انجام می شود.


@val3


کاربرد درب ایزوله در صنعت:

درب ایزوله برای سرویس کارخانجات فرآوری شده در صنایع غذایی و آزمایشگاه های صنایع غذایی استفاده می شود.این درب ها بطور خاص برای ترافیک زیاد ، صنایع سنگین صنعتی و تجاری مربوط به مواد غذایی طراحی شده اند.

درب ایزوله برای آشپزخانه های حرفه ای (شرکت و مدرسه ، بیمارستان ، خانه های مراقبت و غیره) نیز استفاده می شود.

بهداشت و ایمنی در بخش صنعت مهم است و به همین دلیل درب ها برای تأسیسات فرآوری مواد غذایی ایمن ، کاربردی بوده و مهمتر از همه ، آنها سریع و ایمن هستند.

درب های رولینگ ایزوله نوعی دیگر از درب های ایزوله هستند که ایده آل بوده، زیرا از سرعت ، دوام و عایق بالایی برخوردار هستند و تمیز کردن آن ها بسیار آسان است. آنها همچنین برای اطمینان از مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و محلول های نمکی طراحی شده اند.

درب های ایزوله علاوه بر این که عایق در برابر میکروب و آلودگی هستند در برابر صدا نیز عایق بوده و مانع آلودگی صوتی می شوند.

درب ایزوله

درب ایزوله ، همان‌طور که از نام آن می‌توان حدس زد، برای ایزوله و محدود کردن اتاق‌ها و ساختمان‌ها استفاده می‌شود. درب ایزوله معمولاً در بیمارستان‌ها و همچنین صنایعی که به اتاق‌های دارای محدودیت نیاز دارند، استفاده می‌شود. این درب‌ها امکان ایجاد محدودیت در رفت‌وآمد را فراهم می‌کنند و از نظر بهداشتی نیز استاندارد‌های بسیار بالایی دارند که به موجب آن اتاق‌های دارای این مدل درب‌ها از ورود باکتری و جِرم تا حد بسیار زیادی جلوگیری می‌کنند.

درب ایزوله از زیر مجموعه‌های درب اتوماتیک است. به طور کلی، درب‌های اتوماتیک بر اساس نوع باز و بسته شدن و کاربرد به چهار دستهٔ اصلی تقسیم می‌شوند. نخستین دسته که مدل معمول در درب ایزوله نیز هست، درب‌های اتوماتیک کشویی‌اند که به‌صورت کشویی باز و بسته می‌شوند و بنابر نیاز و محل نصب، دارای دو و یا چهار پنل‌اند. دستهٔ دوم که برخی مدل‌های درب ایزوله را شامل می‌شوند، درب‌های اتوماتیک لولایی‌اند که با استفاده از موتور الکتریکی و لولا به سمت داخل و یا بیرون باز و بسته می‌شوند. سومین دسته از درب‌های اتوماتیک درب‌های تاشو هستند که با استفاده از حرکت آکردئونی باز و بسته می‌شوند. آخرین دسته نیز درب‌های اتوماتیک گردان است که با چرخش دو یا چند پنلِ آن، عابران امکان تردد می‌یابند. دو دستهٔ آخر با توجه به نوع باز شدن‌شان که از امنیت و بهداشت کافی برخوردار نیستند، به‌عنوان درب ایزوله استفاده نمی‌شوند.

درب ایزوله بنابر انتظاری که از آن داریم، به شکل کشویی و لولایی باز می‌شود. درب ایزوله کشویی با توجه به دخالت کمتر دست و همچنین امنیت بیشتر پرکاربردتر از مدل لولایی است.

در ادامه به توضیح کاربرد‌های درب ایزوله و همچنین ویژگی‌های بارز آن خواهیم پرداخت.

کاربرد‌های درب ایزوله

درب ایزوله در صنعت و همچنین بیمارستان‌ها کاربردهای بسیاری دارد. این درب‌ها که به‌خاطر امنیت و همچنین حفظ بهداشت معروف‌اند، کاربری‌های خاص و متنوعی دارند.

از جمله، از درب ایزوله برای ورود و خروج به قسمت‌های ویژهٔ بیمارستان استفاده می‌شود. اتاق‌ مراقبت‌های ویژه و همچنین اتاق ایزوله حتماً از این درب‌ها استفاده می‌کنند. در بخش‌های رادیولوژی و عکس‌برداری نیز که لازم است ورود افراد به اتاق به‌دلیل وجود اشعه‌های مضرّ محدود شود، از این مدل درب‌ها استفاده می‌شود. در بخش‌های آزمایشگاهی نیز برای حفظ نظافت اتاق‌ها و جلوگیری از ورود باکتری‌ها از درب ایزوله استفاده می‌شود.

در آزمایشگاه‌های تخصصی و همچنین مراکز داروسازی، درب ایزوله از مهم‌ترین اجزای ساختمان است. در این مکان‌ها که بهداشت و همچنین خالص ماندن مواد اهمیت بسیاری دارد، محدودیت ورود و خروج و همچنین اطمینان از عدم ورود باکتری از فاصلهٔ درز‌ها و هنگام باز و بسته شدن درب از موارد بسیار مهم بهداشتی است. درب ایزوله با درزگیریِ بسیار مناسب، از ورود هرگونه شیء خارجی به داخل جلوگیری می‌کند و همچنین مانع خروج هرگونه باکتری می‌شود. بنابراین، درب‌های ایزوله امنیت ورود و خروج را به‌طور کامل تأمین می‌کند و اتاق‌های این مراکز 100٪ ایزوله می‌شوند، که موجب آسایش خاطر کارکنان خواهد شد.

درب ایزوله در صنعت مواد غذایی نیز کاربرد‌های بسیاری دارد. از این درب‌ها در اتاق‌های کنترل کیفیِ محصولات و همچنین برای انبار مواد غذایی حساس استفاده می‌شود. درب ایزوله با جلوگیری از ایجاد تغییر فشار در اتاق، باعث یک‌دست ماندن فشار و دمای هوا می‌شود و بهترین شرایط را برای آزمایش و همچنین نگهداری مواد غذایی بوجود می‌آورد.

آخرین کاربرد که شاید جالب ترین کاربرد درب ایزوله نیز باشد، استفاده از این درب‌ها به عنوان درب اصلی کارگاه‌های صنعتی است. این درب‌ها که به‌علت استفاده از فولاد سنگین بسیار مقاوم‌اند، امنیت بسیار بالایی نیز فراهم می‌آورند. بنابراین در درب اصلیِ کارگاه‌ها و کارخانه‌ها از درب‌های بسیار بزرگ ایزولهٔ کشویی استفاده می‌شود تا علاوه بر بالا بردن ضریب امنیتی محل کار، بهداشت را نیز به حد مناسبی برسانند. این مدل درب‌ها با درزگیریِ مناسب، مانع ورود گرد و خاک و دیگر عوامل خارجی به داخل و موجب تمیز ماندن محیط کارخانه می‌شوند.

ویژگی‌های درب ایزوله

پس از بررسی کاربرد‌های درب ایزوله، به ویژگی‌های خاص این نوع درب‌ها می‌پردازیم تا با دلایل اصلی برای محبوبیت آن‌ها آشنا شویم.

درب ایزوله موجب حفظ نظافت و بهداشت محیط می‌شود. این درب‌ها که از پنل‌های سنگین و ضدباکتری بهره می‌برند، با استفاده از درزبندیِ مناسب به شکل عایق عمل می‌‌کنند و از ورود و خروج هرگونه میکروب و جسم خارجیِ ناخواسته جلوگیری می‌کنند. با نصب این درب‌ها، از ایزوله شدن اتاق تمیز خود مطمئن خواهید بود.

درب ایزوله موجب بالا رفتن امنیت می‌شود. این درب‌ها ساختاری ایزوله دارند، با مکانیزم خاصی باز و بسته می‌شوند، و معمولاً ازطریق اتاق فرمان و یا پنل‌های پیشرفتهٔ شناساییِ افراد کنترل می‌شوند. قابلیت باز و بسته شدن و همچنین قفل کردن از راه دور در این درب‌ها به بالا رفتن ایمنی ساختمان و اتاق کمک شایانی می‌کند.

به‌طور معمول، درب ایزوله از جنس فلز ساخته می‌شود. پنل این درب‌ها از جنس فولاد ضدزنگِ قوی ساخته می‌شود که از ورود باکتری و جِرم به ساختمان جلوگیری می‌کند. درب‌هایی که برای کارخانه‌ها استفاده می‌شوند از درب‌های اتاق سنگین‌ترند و برای باز و بسته کردن آن‌ها به موتور‌های قدرتمندتری نیاز است.

با توجه به کاربری و محل استفاده، درب ایزوله می‌تواند مجهز به پنچره‌های کوچک شیشه‌ای باشد. برای مثال، درب ایزولهٔ اتاقِ مراقبت‌های ویژه پنجره‌هایی برای دیدن بیمار از راه دور دارد. معمولاً درب‌های صنعتیِ بزرگ برای بالا بردن امنیت، فاقد روزنه و پنجره‌اند.

منبع1

منبع2

منبع3

محصولات مرتبط